Neoficiální stránky o Miletíně a jeho bohaté historii

                 

Dějiny města


kaplička sv. Tekly na obrázku Zdeňky Hlobilové

kříže a Boží muka

 
   

světci a patroni

 
   

pomníky a památníky

 
   

smírčí kříže

 
   

nedochované památky

 
   

zvonice

     

Památky

kostel

     

Fotogalerie

zámek

     

Karel Jaromír Erben

rodný dům K. J. Erbena

     

Miletínské Modlitbičky

klášterní sklepy

     

Osobnosti

sochy, kříže, pomníky

     

Různé

Svatojánské lázně

     

Odkazy

 
     

Hlavatí z Horek

 
     
 
   

Jediný z ryze miletínských smírčích křížů stojí v tzv. miletínském lese, na křižovatce lesních cest přibližně na půl cesty mezi Miletínem a Chroustovem. O jeho původu není nic bližšího známo, lidová tradice ho považuje nejčastěji za označení tajné podzemní chodby. J. N. Lhota ho pak dává přímo do souvislosti se středověkým příběhem o Bohuslavovi a Bertě, který je však literární fikcí.

Kříži schází severní rameno, nedávno však byl nedaleko nalezen pískovcový kámen, který hmotově i tvarem chybějící rameno připomíná. Na západní straně je vyryt jednoduchý křížek.

     

   

Do obvodu někdejšího miletínského panství patří také kříž, stojící na východní straně silnice mezi Želejovem a Podhájem. Má pravidelný tvar, v horní části vyrytý křížek a je z velké části skrytý v zemi. V souvislosti s ním se vypravuje pověst o dívce, která přelézala plot a nešťastným pádem se zabila, ev. uškrtila se na šátku.

     

   

Nejpozoruhodnější svou výzdobou je více než metr vysoký smírčí kříž, stojící severně u bývalé cesty z Miletínka do Červené Třemešné. Na čelní straně jsou dobře znatelné rytiny krejčovských nůžek a tesařské sekery, na zadní straně pak rytina kříže, resp. dlouhého meče. Jižní rameno bylo již dávno uraženo.

S ohledem na zobrazené atributy se ke kříži vztahuje pověst o krvavé hádce tesaře a krejčího.

     

   

Záhadná kamenná deska s vyrytým křížem, modlící se postavou a těžko rozluštitelným nápisem ležela odnepaměti v lese, nedaleko silnice z Tetína k Vřesníku. V roce 1924 ji z lesa vyzvedl, již přeraženou, pan Jan Obešlo a uložil ji na svém statku Falgově. Pravděpodobně ji tak zachránil před definitivním zánikem. Současné uložení není známé, patrně je stále v držení rodiny Obešlovy.

O původu desky nevíme nic. S velkou pravděpodobností se jedná o tzv. epitaf, tedy pamětní desku označující místo nějaké dávné tragédie (nikoliv však kámen náhrobní). Částečné osvětlení by jistě přineslo rozluštění zbytků nápisu, které je však vzhledem k neznámému uložení desky nemožné. Dochované reprodukce pouze ukazují, že nápis je vyveden tzv. gotickou minuskulou, což umožňuje datovat vznik desky do 15. - 16. století.
Pan Jan Obešlo, resp.jeho syn Jaroslav, došel vlastním bádáním k závěru, že deska označuje hrob středověkého rytíře Jaroslava Jablonského a jeho ženy, hrdinů příběhu o Bohuslavovi a Bertě, který zpopularizoval Jan Nepomuk Lhota. Tento příběh je však bezpochyby literární fikcí z doby národního obrození.

 

 

 

Fotografie pořízená v roce 2002 panem Františkem Mikulem (snímek převzatý z http://smircikrize.euweb.cz). Prosím tímto pana Mikuleho, resp. kohokoliv, kdo by o této desce mohl podat bližší informace, aby mě kontaktoval (miletin@hlavati.cz). Děkuji.

     

   

Kamenný smírčí kříž stál původně na břehu Bystřice v Rohoznici, před domkem čp. 18. Označoval prý místo vraždy dívky jejím milencem. Nejpozději koncem 19. století byl však povalen a v 70. letech 20. století zahrnut zeminou při terénních úpravách koryta řeky. Šťastnou náhodou byl nalezen v roce 2009 při budování nové kanalizace a na jaře 2010 nově vztyčen a umístěn na travnatou plochu v Rohoznici na Malé straně. Patrně omylem však zády k cestě...

     
 
odkazy:
http://smircikrize.euweb.cz
http://www.smircikrize.cz
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Mgr. Jan Hlavatý, 2003 - 2013