Neoficiální stránky o Miletíně a jeho bohaté historii

                 

Dějiny města


kaplička sv. Tekly na obrázku Jaroslava Šulce

kříže a Boží muka

 
   

světci a patroni

 
   

pomníky a památníky

 
   

smírčí kříže

 
   

nedochované památky

 
   

zvonice

     

Památky

kostel

     

Fotogalerie

zámek

     

Karel Jaromír Erben

rodný dům K. J. Erbena

     

Miletínské Modlitbičky

klášterní sklepy

     

Osobnosti

sochy, kříže, pomníky

     

Různé

Svatojánské lázně

     

Odkazy

 
     

Hlavatí z Horek

 
     
 
   

 

Kaple Svaté Tekly. Zděná kaplička stávala před Bažantnicí, na rozcestí hlavní cesty k hájovně a cesty k rybníku Novému. Kdo ji nechal vystavět není zcela zřejmé - buď to byl hrabě z Morzinu, kterému prý Svatá Tekla pomohla uzdravit se ze zimnice, nebo později, kolem roku 1778, baron z Vlkánova na počest své nejmladší dcery Tekly, pojmenované podle první křesťanské mučednice.

Zdá se, že s údržbou kapličky, stojící stranou mimo hlavní cesty, byly vždy potíže. Na konci 19. století byla ve špatném stavu, roku 1893 byla proto opravena a znovu vysvěcena. V červnu 1918 uhodil do kapličky blesk a omráčil dvě dívky, které se do ní schovaly před deštěm. Opravena však pak byla až v roce 1921 - byla už opět v zuboženém stavu. Po druhé světové válce však už údržba přestala docela. V 60. letech přišla o střechu a postupně se zbortila. Dnes už po ní není ani památky.

   
                1966                                                                                  1979                                                                a dnes      
 


   

Svatý Jan Nepomucký u Miletínka. Do dnešních dnů se nedochovala socha, která stávala na břehu Bystřice, přibližně v polovině dnes už neexistující cesty z Miletína k Miletínku. Lhota uvádí, že dřívější sešlou sochu dal Antonín Hlavatý, krupař v Miletíně čp. 10 a majitel mlýna v Miletínku (zemřel r. 1819) v roce 1809 nahradit novou sochou na starém podstavci. Zpředu na podstavci rok 1809 a pod ním písmena L B S W a zvětralý znak barona z Vlkánova, zezadu pak písmena A. H. W. L. H.
Na místě dosud stojí pískovcový kvádr podstavce, na něm tři železné pruty a ztrouchnivělý zbytek trámu, který napovídá, že socha světce byla snad později nahrazena dřevěným křížem. Podstavec vyčnívá nad zem zřejmě sotva polovinou své výšky. Na přední straně jsou patrná písmena L a B, uprostřed malý křížek a pod nimi zvětralé obrysy erbu, z poloviny skrytého v zemi - rozpoznat lze helm s korunou a pera. Ostatní značky, které uvádí Lhota jsou buď vyhlazeny, nebo skryté v zemi.

 


   

Kříž u cesty k Hořicím na Drážkách, u lesíka Borového, u odbočky na polní cestu, zmiňuje Lhota a můžeme ho najít na katastrální mapě z roku 1841. Lhota ho však v popisu zaměnil s křížkem na kulatém sloupku, který stojí jižněji u stejné cesty, na křižovatce před Jeníkovem. Kříž byl patrně z roku 1768 a tento letopočet byl na něm také vytesán. Stál prý původně u kostela, kde byl nahrazen jakýmsi novým křížem. Jeho čas se nachýlil v dubnu 1983 - podle zápisu Aloise Kněžourka v obecní kronice byl 29.4. "vyvrácen a uklizen od státních statků". Smutný osud pro současníka soch z Vlkánovských dob...

Žádnou fotografii se zatím nepodařilo objevit.
 


   

Busta Prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka byla instalována v říjnu 1930 ve školní zahradě, přibližně v polovině vzdálenosti mezi branou a dnešní bustou K. J. Erbena, tváří otočená k východu. Náklady nesla obec a místní školní rada. Slavnostní odhalení bylo plánováno na 28. říjen, vlivem krajně nepříznivého deštivého počasí však slavnost předání pomníku proběhla v omezeném rozsahu v sále Sousedského domu. Zpočátku byla  busta skryta mezi přerostlými akáty a růžovými keři, které tehdy celý prostor před školou pokrývaly. Změna přišla na jaře 1938, kdy byl plocha vyčištěna a nově upravena. Busta zde však zůstala už jen dva roky - v září 1940 byla odstraněna, společně s dalšími připomínkami na budovatele první republiky. Zničena však nebyla - podle zápisků tehdejšího starosty Josefa Kulhánka byla sejmuta tajně v noci a ukryta v budově Občanské záložny, později u soukromé osoby. V roce 1945 se vrátila na své místo a před školou vydržela až do roku 1959, kdy byla odstraněna během rekonstrukce školy a na podzim téhož roku nahrazena bustou K. J. Erbena. Její další osudy nejsou známy.
 


1935                           

  
Školní budova  a busta TGM v roce 1938

     

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Mgr. Jan Hlavatý, 2003 - 2013